Czy Twoim zdaniem treść projektu jest zgodna z delegacją ustawową?
- tak (Odpowiedź)
- nie
- nie dotyczy
Czy Twoim zdaniem opiniowany projekt jest zgodny z innymi aktami prawnymi?
- tak (Odpowiedź)
- nie
- nie wiem
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt rozwiązuje problem którego dotyczy?
- tak
- nie
- częściowo (Odpowiedź)
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt wpływa na prowadzenie Twojej działalności gospodarczej?
- tak (Odpowiedź)
- nie
Krótkie uzasadnienie
- Odpowiedź nie została udzielona.
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt nakłada na Ciebie dodatkowe obowiązki?
- tak
- nie (Odpowiedź)
Inne uwagi do projektu
-
Odpowiedź:
W par. 4 ust. 4 należy wyraźnie zapisać, że pacjent ma prawo udać się do przychodni, jeżeli zostanie do niej zaproszony lub szpitala, jeżeli jego stan zdrowia tego wymaga. Aktualnie brak jednoznacznych przepisów pozwalających na przyjście do lekarza pacjenta w trakcie izolacji lub kwarantanny. Sanepidy są niedostępne, a jeśli nawet ktoś się dodzwoni to zdarza się, że odmawiają zwolnienia z kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych na czas udania się na badanie lekarskie czy badania diagnostyczne, nawet jeśli pacjent ich wymaga a istnieje możliwość bezpiecznego ich wykonania.
Uwagi do konkretnych zapisów
-
Odpowiedź:
Wykreślić par. 4 ust. 2 projektu. Nie ma uzasadnienia medycznego do pozwolenia, aby potencjalnie zakaźny personel medyczny mógł pracować z pacjentami (osobami chorymi na inne niż COVID-19 choroby) lub osobami zdrowymi (w POZ – szczepienia, bilanse) i stanowić potencjalne źródło zakażenia w miejscu pracy i/lub miejscach, gdzie będzie przebywał: komunikacja zbiorowa, przedszkola, szkoły, sklepy. Z punktu widzenia epidemiologicznego personel medyczny jest takim samym, a nawet potencjalnie groźniejszym, źródłem szerzenia się epidemii jak każdy inny człowiek.
Twoje propozycje zmian w opiniowanym projekcie wraz z uzasadnieniem
-
Odpowiedź:
Należy dodać zapisy pozwalające rodzicowi, przebywającemu na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, zgłosić się z dzieckiem do placówki medycznej, kiedy dziecko potrzebuje uzyskać pomoc medyczną oraz w celu wykonania testów w kierunku SARS-CoV-2 u dziecka. W par. 28 poprawić odesłanie do aktualnej wersji rozporządzenia Rady Ministrów.