Czy Twoim zdaniem treść projektu jest zgodna z delegacją ustawową?
- tak
- nie
- nie dotyczy (Odpowiedź)
Czy Twoim zdaniem opiniowany projekt jest zgodny z innymi aktami prawnymi?
- tak
- nie (Odpowiedź)
- nie wiem
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt rozwiązuje problem którego dotyczy?
- tak
- nie (Odpowiedź)
- częściowo
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt wpływa na prowadzenie Twojej działalności gospodarczej?
- tak (Odpowiedź)
- nie
Krótkie uzasadnienie
-
Odpowiedź:
Nakłada obowiązki bez zapewnienia finansowania
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt nakłada na Ciebie dodatkowe obowiązki?
- tak (Odpowiedź)
- nie
Inne uwagi do projektu
-
Odpowiedź:
Zmiana w art. 60 ust. 4 i 5, która likwiduje możliwość odwołania od decyzji ZUS do MRPiPS jest niebezpieczna dla osób, których decyzje dotyczą. Jeżeli jak zapisano w Uzasadnieniu do projektu teka ścieżka odwoławcza jest niezgodna z zasadą wyrażoną w art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych to należy zmienić zapisy tej zasady aby odwołanie było możliwe. Unikanie kontroli ministerstwa nad ZUS nie jest dobrym rozwiązaniem i zmniejsza poczucie bezpieczeństwa prawnego obywateli. Ponowne rozpatrzenie sprawy przez tą samą instytucję nie jest tożsame z oceną przez inną instytucję.
Uwagi do konkretnych zapisów
-
Odpowiedź:
Uwaga do proponowanego art. 85g: Dlaczego podmioty mają udostępniać bezpłatnie dokumentację papierową? ZUS powinien za to płacić. Nie dość, że ZUS nie płaci za wystawiane eZLA, w tym wypełnianie ich druków, to nie płacą za zaświadczenia o stanie zdrowia i jeszcze trzeba dopłacać do przekazywania im dokumentacji i to jeszcze poświadczanych za zgodność. Jeżeli podmiot prowadzi dokumentację i udostępnia w P1 to ZUS nie powinien mieć prawa oczekiwania jej w papierze. Upoważnienie pracowników ZUS i KRUS powinno być automatyczne i jednoznacznie określone tak aby nie było potrzeby specjalnej zgody pacjenta. Jeżeli pacjent miałby prawo do odmowy udostępnienia danych z IKP to tak samo powinien mieć prawo do zablokowania wysłania dokumentacji do ZUS papierowej czy elektronicznej. Jeżeli ZUS ma problem z zatrudnianiem lekarzy bo daje słabe warunki zatrudnienia to może powinien poprawić warunki a nie próbować ominąć lekarzy i wprowadzić zasadę weryfikowania zaświadczeń lekarskich przez innych profesjonalistów medycznych.
Twoje propozycje zmian w opiniowanym projekcie wraz z uzasadnieniem
-
Odpowiedź:
Próba wprowadzenia w art. 68b dwóch rodzajów certyfikatów służących do podpisywania dokumentów jest błędem. Będą w obrocie dwa rodzaje certyfikatów i będzie dochodziło do pomyłek, tym bardziej że te "dodatkowe" certyfikaty nie będą przekazywane do CeZ. Pracownicy medyczni i personel pomocniczy powinni mieć jeden certyfikat i nim się posługiwać we wszystkich miejscach pracy.