Czy Twoim zdaniem treść projektu jest zgodna z delegacją ustawową?
- tak (Odpowiedź)
- nie
- nie dotyczy
Czy Twoim zdaniem opiniowany projekt jest zgodny z innymi aktami prawnymi?
- tak (Odpowiedź)
- nie
- nie wiem
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt rozwiązuje problem którego dotyczy?
- tak
- nie (Odpowiedź)
- częściowo
Krótkie uzasadnienie
-
Odpowiedź:
Nie da się problemów AOS i ochrony zdrowia rozwiązać poradami pielęgniarek/położnych w 3 typach poradni po 8 zł
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt wpływa na prowadzenie Twojej działalności gospodarczej?
- tak
- nie (Odpowiedź)
Krótkie uzasadnienie
-
Odpowiedź:
tylko pośrednio
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt nakłada na Ciebie dodatkowe obowiązki?
- tak
- nie (Odpowiedź)
Inne uwagi do projektu
-
Odpowiedź:
W Uzasadnieniu napisano: W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby poza ww. czynnościami w ramach samodzielnego udzielania świadczeń przez pielęgniarkę lub położną, porada pielęgniarska obejmowała: 1) dobór sposobu leczenia ran w ramach świadczeń leczniczych przez pielęgniarkę lub położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego lub 2) wykonanie badania profilaktycznego ukierunkowanego na wczesne wykrywanie zaburzeń funkcjonowania u osoby dorosłej po 65 roku z częstością jeden raz w roku. Nie widzę badań opisanych w punkcie 2) powyżej w treści projektu rozporządzenia. Wg Uzasadnienia: Zgodnie z dostępnymi danymi, w 2017 r. najczęściej udzielano porad specjalistycznych w dziedzinach: chirurgia ogólna, kardiologia, położnictwo i ginekologia. W 2017 r. udzielono i sprawozdano: 1) 4 685 956 porad specjalistycznych - chirurgia ogólna dla 2 324 522 osób; 2) 4 350 535 porad specjalistycznych- kardiologia dla 2 074 222 osób; 3) 7 219 837 porad specjalistycznych - położnictwo i ginekologia dla 2 639 662 osób. Wskazanie ww. porad jest podyktowane w pierwszej kolejności analizą, z której wynika, że w Rzeczpospolitej Polskiej jedne z najwyższych współczynników chorobowości dotyczą niewydolności serca i innych schorzeń kardiologicznych, cukrzycy oraz związanych z nią powikłań, w tym zespołu stopy cukrzycowej. Istotne jest także zapewnienie właściwej opieki dla kobiet w rodzaju położnictwo i ginekologia. Czyli ponieważ najwięcej chorobowości mamy w kardiologii, diabetologii to damy pielęgniarskie porady do chirurgii i ginekologii? W OSR dotyczącym Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jest mowa w części: 3. Jak problem został rozwiązany w innych krajach, w szczególności krajach członkowskich OECD/UE? Brak jest odniesienia do sposobu rozwiązania problemu w innych krajach, z uwagi na fakt, iż zasady organizacji podstawowej opieki zdrowotnej są w każdym kraju ustalane odrębnie, biorąc pod uwagę specyfikę danego kraju, strukturę i charakterystykę pacjentów oraz zapotrzebowanie na tego rodzaju opiekę. Czyli nie analizujemy AOS w innych krajach bo w każdym kraju jest inna organizacja POZ??????? W OSR: Projekt rozporządzenia wprowadza rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na zdrowie dzieci, młodzieży i osób dorosłych przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pacjenta oraz zachowaniu odpowiedniej jakości świadczeń. Jakie świadczenia z tych podawanych w tym projekcie będą wpływać na zdrowie dzieci i młodzieży????
Uwagi do konkretnych zapisów
-
Odpowiedź:
§ 1. 1) zmieniający § 3 w zakresie dodania w ust. 1 punktów 7) i 8).. 7) porady pielęgniarskie; 8) porady położnej jak położnej w 8 to w 7 powinno być porady pielęgniarki Wyposażenie gabinetu pielęgniarki: 16) sprzęt i pomoce do przeprowadzania testów przesiewowych jakich testów? Przy poradni chirurgicznej mamy "profil świadczenia" a w pozostałych "Zakres świadczenia" - jaka jest róznica? W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby poza ww. czynnościami w ramach samodzielnego udzielania świadczeń przez pielęgniarkę lub położną, porada pielęgniarska obejmowała: 1) dobór sposobu leczenia ran w ramach świadczeń leczniczych przez pielęgniarkę lub położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego lub 2) wykonanie badania profilaktycznego ukierunkowanego na wczesne wykrywanie zaburzeń funkcjonowania u osoby dorosłej po 65 roku z częstością jeden raz w roku. W projekcie zaproponowano więc aby w ramach świadczeń położnej porada pielęgniarska obejmowała te punkty/??????? W jaki sposób miałoby być wykonane badanie profilaktyczne po 65 r. ż. 1 raz w roku? Każdy bez skierowania trafiałby do AOS? Czy może każdego obowiązkowo trzeba będzie skierować do AOS???????
Twoje propozycje zmian w opiniowanym projekcie wraz z uzasadnieniem
-
Odpowiedź:
Jak to ma wyglądać? Pacjent trafia do poradni AOS a chirurg odsyła do pielęgniarki, chyba że wcześniej był triage (?) i odesłano od razu do pielęgniarki? Czyli ja skieruję do poradni chirurgicznej, tam stwierdzą, że pacjent stabilny i pielęgniarka przedłuży moje leki to będzie porada specjalistyczna? Wycena 8 zł za poradę jest skandalicznie niska. Czy w tym będzie już koszy badań zleconych przez pielęgniarkę? Czy za 8 zł pielegniarka ma ponieść finansową odpowiedzialność za refundowane leki?????