Prawo pracy - akty prawne normujące/wywierające wpływ na sytuację na rynku pracy i warunki pracy/ zatrudnienia w polsce, w tym pracownika medycznego

W niniejszym artykule opisano kiedy stosuje się ustawę o zwolnieniach grupowych i jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w związku z zastosowaniem tej ustawy. Ponadto wskazano również na uprawnienia jakie ma pracownik w związku z rozwiązaniem z nim umowy o pracę w trybie ww. ustawy.

Niniejszy artykuł zawiera informacje dotyczące najbardziej popularnych wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy takich jak układy zbiorowe pracy, porozumienia zbiorowe, regulamin pracy, wynagradzania. Określa, co dany akt powinien zawierać oraz zasady ich wprowadzania.

W niniejszym artykule opisano jaki wpływ na sytuację pracowników mają zmiany organizacyjne u pracodawcy. Ponadto wskazano również na uprawnienia pracowników w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę.

W niniejszym artykule postaramy się przedstawić Państwu najważniejsze informacje na temat zasad ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego grupy pracowników posiadających wspólną cechę wyróżniającą, tj. pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W niniejszym artykule postaramy się przedstawić Państwu wzajemne relacje pomiędzy prawem pracy a działalnością leczniczą oraz najważniejsze regulacje prawa pracy, które będą dotyczyły działalności leczniczej.

W niniejszym artykule omówione zostaną możliwe formy zatrudnienia personelu w podmiotach leczniczych, z uwzględnieniem dopuszczalnych form zatrudnienia personelu medycznego oraz niemedycznego.

Niniejszy artykuł określa podmioty mające prawo zrzeszania w związkach zawodowych oraz prawo do ich tworzenia, a także określa kompetencje związków zawodowych w zakładzie pracy oraz wskazuje na szczególną ochronę działaczy związkowych.

W niniejszym artykule zostanie omówiona szczególna regulacja dotycząca czasu pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, a także związanych z czasem pracy warunków wynagradzania, uregulowana przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

W niniejszym artykule postaramy się przedstawić Państwu informacje, które pozwolą zrozumieć, czym jest spór zbiorowy, kto może go prowadzić, co może być jego przedmiotem i jakie są konsekwencje powstania takiego sporu.

Prawo pracy jest szczególną dziedziną prawa regulującą prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie łączącego ich stosunku pracy, najczęściej zawartego na podstawie umowy o pracę (tzw. indywidualne prawo pracy) oraz stosunki pomiędzy pracodawcami a przedstawicielami pracowników – związkami zawodowymi, radą pracowników (tzw. zbiorowe prawo pracy). Pracodawcą w rozumieniu Kodeksu Pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 917 z późn. zm.) jest osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna (nawet nieposiadająca osobowości prawnej), które zatrudniają pracowników. Pracownikiem natomiast jest każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W kodeksową definicję pracownika nie wpisuje się natomiast osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, dzieło czy o świadczenie usług).